Opublikowany przez: LwiaMatka Źródło artykułu: kangurowanie dziecka, skóra do skóry, opieka okołoporodowa, 2019-06-28 02:55:09
Autor zdjęcia/źródło: Kangurowanie noworodka @Pixabay
Moda na kontakt skóra do skóry (SDS), czyli kangurowanie dziecka wraca od około 30 lat coraz intensywniej i z większą świadomością. W krajach wysokorozwiniętych, w poprzednim stuleciu, niemal całkowicie zaniechano takiego kontaktu rodziców z dzieckiem. Ale okazuje się, że kontakt skóra do skóry, czy tzw. kangurowanie dziecka przynosi niesamowite korzyści mamie i bobasowi.
Bezpośredni i nieprzerwany kontakt matki z dzieckiem jest jednym z najważniejszych doświadczeń emocjonalnych, jakie doznaje noworodek. Dlatego kangurowanie dziecka powinno się odbyć tuż po porodzie i trwać nieprzerwanie minimum 20 min – do 2 godzin, albo dłużej. Ważne, aby odbywało się bez ubrań – czyli skóra do skóry. Dziecko może mieć pieluszkę, a wcześniak czapeczkę i skarpety. Bobasa leżącego na mamie należy dodatkowo okryć, aby się nie wychłodził. Uważna mama zauważy dzięki temu, kiedy maluch jest gotowy, aby odbyć pierwsze karmienie i sam wybierze sobie pierś.
- przede wszystkim pozwala bobasowi uspokoić się i wyciszyć po traumatycznym doświadczeniu, jakim jest poród (a zaręczamy, że dla noworodka jest to szok)
- kangurowanie dziecka sprawia, że bliskość dziecka pomaga ułatwić rozpoczęcie laktacji i jest sygnałem dla mózgu, że czas ją rozpocząć
- dziecko na brzuchu mamy sprzyja szybszemu obkurczaniu się macicy
- rytm oddechu mamy sprawia, że noworodek w pewien sposób się do niego dopasowuje, co zapobiega bezdechom (zwłaszcza u wcześniaków)
- kangurowanie uspokaja maluch, wycisza i pozwala mu głębiej spać - dziecko tak przytulane czuje się bezpieczniej i lepiej się rozwija
- jeśli mama nie może kangurować dziecka, nie ma przeciwwskazań, aby robił to tata
- kontakt skóra do skóry warto kontynuować codziennie, dzięki czemu bliskość i więź staje się coraz mocniejsza.
W tym roku zmieniły się standardy opieki okołoporodowej, które znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, z dnia 16 sierpnia 2018 roku (Dz. U. z dnia 11 września 2018, poz. 1756). Status kangurowania dziecka, czyli kontaktu skóra do skóry, reguluje punkt XIII, podpunkt 8, dokumentu, który podkreśla wagę kontaktu matki z dzieckiem tuż po narodzinach. Czyli bezpośrednio po porodzie masz prawo do nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem! W rozporządzeniu czytamy: „Bezpośrednio po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do skóry”, trwający dwie godziny po porodzie. W tym czasie należy zachęcać matkę do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi, a także obserwować matkę i dziecko, kontrolując cechy dobrego przystawienia i pozycji przy piersi, a w razie potrzeby zaoferować pomoc. Kontakt ten może być przerwany wyłącznie w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia matki lub noworodka, odnotowanego w dokumentacji medycznej”.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.